Přeskočit na obsah

Buďme odolní

Když necháte zapálenou pochodeň ve vlhkém lužním lese, tak se s největší pravděpodobností nic nestane. Ale když tu samou pochodeń necháte hořet ve vyprahlé krajině, která už dlouhou dobu nezažila déšť, způsobíte velmi rychle se pohybující ohňovou záplavu. Rozdíl mezi vlhkem lužního lesa a vyprahlostí krajiny je ten hlavní důvod, proč každé prostředí reaguje jinak.

Ten samý princip ale ovlivňuje nejen naše fyzické zdraví, ale stejně tak, a možná i více, naše zdraví duševní.

Poslední měsíce roku 2020 byly celosvětově nekonečným řetězcem krizí a špatných zpráv. Miliony uprchlíků, teroristické útoky, COVIDová pandemie a k tomu politické hádky našich představitelů, mizerné počasí a neustálá nejistota a strach z toho, co nás čeká příští den, příští týden a co se zase, naprosto nelogicky, změní.  

A to vše se podepisuje na našem duševním zdraví. Nejčastějšími příznaky poruch jsou stres a nedostatek spánku. Belgický filosof Pascal Chabot je nazývá „civilizační nemocí“ a tvrdí že už se jedná o globální a stupňující epidemii stresu a vyčerpání.

Varování WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že díky neřešenému stresu přichází americké firmy ročně o 300 miliard dolarů. A v Japonsku, kde už jsou běžně zaznamenávány i úmrtí z přepracování, ztrácí ročně více než 2,9% HDP kvůli stresu z nedostatku spánku.

Celosvětové statistiky uvádějí, že dvě třetiny návštěv u lékařů s cukrovkou, onemocněním srdce nebo vysokým krevním tlakem je spojeno se stresem, jako jednou z nejčastějších příčin vzniku.

Stres ale má, kromě dopadu na fyzického zdraví, dopad i na naše zdraví duševní. Smutným příkladem je více než 6 milionů teenagerů, kteří trpí úzkostnou poruchou, a každý šestý dospělý, který pravidelně bere antidepresiva nebo sedativa. V Čechách sice tato čísla nejsou veřejně přístupná, a je otázkou, zda se sledují, ale zřejmě nebudeme daleko od tohoto světového průměru.

Dobře víme, že stres, syndrom vyhoření a nedostatek spánku ohrožuje náš imunitní systém. Bakterie a viry jsou kolem nás stále. Ale v okamžiku, kdy jsme oslabeni, kdy je náš imunitní systém negativně ovlivněn zmíněnými faktory, snižuje se naše schopnost účinně se s nimi vypořádat. Stejně jako vyprahlá krajina nedovede odolávat ohni.

Naše tělo má omezené množství pozitivní energie a když ji nedokážeme kvůli stresu doplňovat, převezmou v našem těle vládu energie negativní. Stáváme se méně odolní, a to s čím se umíme normálně vypořádat, náhle způsobuje katastrofu.

Výzkumníci z University of California v Irvine zjistili, že účastníci, kteří spali pět hodin nebo méně, prokazatelně častěji uváděli vzpomínky, které ve skutečnosti nikdy nezažili. Tyto nepravdivé, vymyšlené informace, pak také častěji uváděli jako součást svých osobních příběhů.  “Víme, že nedostatek spánku má negativní vliv na práci mozku a kognitivní funkce,” řekl vedoucí výzkumu Steven Frenda. “A navíc se zdá, že dalším důsledkem spánkového vyčerpání může být i možnost snáze manipulovat s našimi vzpomínkami“.

To může potkat kohokoliv z nás. Ale představte si, že tento problém zasáhne většinu z nějaké skupiny nebo z celého národa. Představte si, že většina národa bude trpět nedostatkem odolnosti. Naše kolektivní schopnost kreativně čelit problémům, je v podstatě určena součtem našich individuálních schopností. A co se stane národu, jehož většina onemocní vyhořením a vyčerpáním? Který ztratí svoji imunitu čelit virům současné doby? Strachu, manipulaci, konspiračním teoriím a demagogii. Ve zdravé společnosti jsme schopni tyto jedovaté prvky identifikovat a bránit se jim. Při ohrožení a ztrátě odolnosti se však začnou nekontrolovatelně  šířit se a škodit.

Hrozí nám i jiné viry, nejenom ty biologické.

Vstup do nového roku 2021 je ohrožen novou epidemií. Ne epidemií COVIDu, tu  navzdory nekoncepčním politikům nejspíš zvládneme. Ale epidemií strachu, nedůvěry, stresu a nenávisti. K tomu, co neznáme, čeho se bojíme nebo nerozumíme. Projevy této virové nákazy můžeme dnes vidět všude kolem sebe.

Naše zdraví, fyzické a duševní, je tak skutečně v ohrožení. Ale ať už jako jednotlivci nebo jako společnost, známe způsob, jak se s tím vypořádat. Buďto odejdeme poraženi nebo posíleni, záleží jen a jen na nás.

Když budeme posilovat svoji vlastní odolnost, nejen fyzickou, ale zejména tu duševní, máme mnohem větší šanci zvítězit. Jako jednotlivci, ale zejména jako skupiny, týmy, firmy nebo i národy. Buďme každý z nás „dobrým andělem“ který nepouští viry k šíření nemoci.

Vytvářejme společně prostředí, které brání šíření všech negativních virů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..