Kdo chce řídit jiné, musí umět řídit sebe! Na řízení auta máme řidičské průkazy, ale co máme na řízení sebe nebo jiných?
Kdo chce učit jiné, musí sám umět.
Kdo chce řídit jiné, musí umět řídit sebe!
Kdo chce být spokojen sám se sebou, musí se naučit sebeřízení!
Knihy, škola ani kurzy vás to nenaučí, mohou vám dát jen inspiraci. Naučit se to musíte sami. Stačí vám k tomu tyto tři jednoduché kroky:
KROK PRVNÍ:
Pochopte práci svého mozku, který pracuje se třemi oblastmi vědomí a má dvě mozkové hemisféry
Vědomí je centrem pozornosti, když se soustředíme, přemýšlíme, nebo něco sledujeme. V jediném okamžiku může být v našem vědomí jediná myšlenka, abychom zvládali více myšlenek, musíme se přepínat z jedné myšlenky na druhou. Náš mozek to sice umí dost rychle, ale přesto je to velice neefektivní. První tři minuty při soustředění totiž dochází k aktivizaci energie na úkol a postupnému utlumování reakcí na vlivy okolí. Soustřeďte se na jednu věc a nenechte se vyrušovat, jinak se musí celý proces opakovat od začátku.
Podvědomí – je databanka toho, co jsme zažili, poznali a naučili se. Řídí i všechny naše životní funkce (krevní oběh, trávení, spánek apod.), je rychlejší než vědomí a pracuje neustále a na více aktivitách najednou. V podvědomí jsou uloženy šablony a reakce zvyků a návyků, stejně jako emoce, kterými reagujeme na podněty a podle kterých se chováme v dané chvíli. Růst člověka není dán čtením chytrých knih, ale neustálým prověřováním svých vnitřních návyků a jejich přepisováním v případě, že již nevyhovují či zastarávají.
Nevědomí – je tajemná vrstva psychiky. Hranice mezi nevědomím a podvědomím je neostrá a má velkou energii a důležitost. Nezabývá se jednotlivostmi, ale obecným nadhledem, zákonitostmi našeho bytí. Přináší silné emoce, kladné i záporné, řídí naše intenzivní psychické zážitky, návyky a zvyky. Do této oblasti se řadí i vlastní víra a mystično. Víru má každý v sobě. Je vcelku jedno, v co věříte, ale musíte pro to také něco dělat. Jakmile se spolehnete, že věci za vás bude řešit někdo nebo něco, vzdáváte se dobrovolně možnosti to vědomě samostatně změnit.
Levá hemisféra má na starost logiku, čísla, seznamy a návaznosti, posuzuje, hodnotí a klasifikuje. Vytváří definice, poučky, fráze, postupy a šablony.
Pravá hemisféra zajišťuje emoční funkce, jako jsou abstrakce, fantazie, barvy, hudba. Vytváří mimovědomé funkce, upřednostňuje syntézu, pracuje s obrazy a symbolikou.
Která část vědomí u vás převládá a která hemisféra vás více řídí?
Napište si svoji analýzu a rozhodněte se, co v tom chcete změnit.
KROK DRUHÝ:
Naučte se pracovat s Paretovým pravidlem a určováním priorit a důležitostí
Paretovo pravidlo je základní strategická pomůcka pro rozhodování. Říká, že 80 % úspěchu zajistí činnosti, které trvají 20 % času. Odhalte, které věci jsou pro vás důležité, a které naopak ne. Dělejte jen důležité věci, které vám přinášejí prospěch. Důležitost vašich činností by měla vycházet z vámi stanovených priorit a cílů.
Priority jsou úkoly, které pokládáte za důležité s důvody proč tomu tak je. Priority jsou v těsném souladu s mými postoji a odráží moji schopnost vnímání reality svého okolí i sebe sama. Moje postoje jsou důležité pro mé chování a jednání a vztah k okolí.
Důležitost znamená naplňování priorit a cílů.
Jaké máte své pořadí priorit a jak je uplatňujete v praxi?
Sepište své priority a způsoby rozhodování i výsledky, které to přináší. Co budete chtít změnit a proč?
KROK TŘETÍ:
Najděte své technické pomocníky k sebeřízení
Matice důležitosti – rozhodování, které úkoly jsou důležité a naléhavé.
DN – důležité a naléhavé
DO – důležité a nenaléhavé
ON – nedůležité, ale naléhavé
OO – nedůležité a nenaléhavé
Rozdělte své činnosti do těchto kvadrantů a snažte se nenaléhavé činnosti buď delegovat na někoho jiného nebo je zrušit.
Ganttův diagram je druh pruhového diagramu, který se využívá při řízení projektů pro grafické znázornění naplánování posloupnosti činností v čase. My ho můžeme využívat pro rozdělení větších úkolů na menší, na sebe navazující úkoly a kroky. Plánujeme zároveň čas, navazující posloupnost i rozdělení na menší, snadněji plnitelné úkoly.
ToDo aplikace – seznam úkolů na papíře, které odškrtávám při splnění, seznam tvořím na základě zvolených priorit, důležitosti a kalendáře. Pro ty, kteří chtějí využít počítač nebo mobil lze využít aplikací typu Wunderlist nebo GTasks.
Nástěnky a tabule, na kterých budete mít úkoly před sebou. Jasné a srozumitelné, dobře a kdykoliv viditelné.
Myšlenkové mapy pro ty, kteří raději myslí v obrazech. Paměť člověka totiž pracuje na principu vytváření vazeb a asociací mezi novými informacemi a již existujícími. Ve spojení s nástěnkou ideální nástroj na sledování vytýčené cesty k cíli.
Využívejte nástroje, které vám umožní plánovat čas a vaše úkoly. Mějte přehled, které činnosti vás čekají a které již máte splněny. Každému vyhovuje něco jiného. Stanovte, co od svého operačního řídícího systému očekáváte a pak hledejte prostředky, které to splní. Diáře, plánovače, mapy, nástěnky, post-it, počítače, telefony, SW programy, propojení PC a mobilních telefonů. Velké plánovací názorné tabule a nástěnky s barevně označenými harmonogramy prací, termíny a zodpovědností. Tužka a barevné fixy, barevně odlišené geometrické tvary. Sdílení dokumentů a služeb v tzv. cloudových službách.