Události posledních tří měsíců a pro mnohé překvapivý nárůst lidské solidarity a komunitní pomoci se staly diskutovaným tématem této doby. Nechci hodnotit to, co se zde dělo, ale protože se často skloňuje pojem dobrovolník a protože dobrovolnická činnost je spojená s mnohými projekty, rád bych zde uvedl některé obecné základní charakteristiky. I proto, že někteří tuto činnost, respektive ty, kteří dobrovolně pomáhali, poměrně nevybíravě kritizovali.
Vcelku obecně přijímaná definice uvádí, že dobrovolnictví je činnost konaná ve prospěch druhých bez nároku na finanční odměnu. Můžeme se, ale na tuto činnost podívat dvěma pohledy.
Dobrovolníci ve volnočasových aktivitách. Vedoucí dětských kroužků a oddílů, trenéři, organizátoři sportovních a kulturních akcí, závodů, festivalů. Pomocníci v sociálních službách a celá řada dalších dobrovolníků, které jejich práce baví a kromě svého vnitřního dobrého pocitu za ní opravdu nic nemají.
Dobrovolníci “ze zákona”. To jsou dobrovolníci definovaní podle zákona č. 198/2002 Sb. o dobrovolnické službě. Dobrovolníci, kteří slouží ve státem schválených organizacích. Zde už to není úplně bez odměny, protože za tyto dobrovolníky jsou placena pojištění a jejich práce s sebou nese mnohé znaky zaměstnaneckého poměru, byť není honorovaný platem.
V Evropě a obecně i ve světě je běžnější druhá popsaná varianta. Řada neziskových organizací plní státní i korporátní zakázky s poměrně mohutnými rozpočty a zaměstnávají dobrovolníky “za stravu a ubytování”. Působí nejen ve svých zemích, ale celosvětově a mnohdy i ve velmi zajímavých a potřebných místech a činnostech. Jsou velmi dobře organizovaní a poměrně velmi dobře materiálně i finančně zajištění. Práce pro tyto organizace je často vnímaná jako výborná manažerská praxe vykonávaná v extrémních a krizových podmínkách. U nás takto pracuje např. Člověk v tísni.
Přiznám se, že já mám raději tu první formu dobrovolnické práce. Opravdu neplacenou, kdy odměnou je jen ten dobrý pocit nebo tričko s čepicí od organizátorů závodu. Ale i tak je tato práce zdrojem velmi cenných zkušeností. Většina akcí, které dobrovolnické práce využívají a v mnoha případech by se bez ní ani nemohla uskutečnit, je organizována projektovou formou a tak i zde můžete v praxi ověřit řadu technik a metod projektového řízení.
Ke specifikům práce dobrovolníka i využití práce v těchto organizacích pro získání projektové praxe se vrátím v dalších článcích svého blogu.