Přeskočit na obsah

Dělají to všichni!

  • od

Dělají to všichni! Vy také?

Také se chystáte na svá letošní novoroční předsevzetí? Po týdnech předvánočního shonu a stresů, vánočních hodů a silvestrovských večírků přijde rozhodný okamžik. Novoroční předsevzetí a sliby. Od teď už to bude jiné. Přestanu kouřit. Zhubnu. Nebudu se hádat. Budu mít víc času na děti. Dodělám ten kurz. Změním ……

Dělají to všichni. Tedy skoro všichni.

Proč je příchod nového roku tak magicky spjat s naší touhou po změně. Proč se nechceme změnit třeba 21. března nebo 6. července?

A proč to skoro nikdy nevyjde?

Příchod nového roku je už od dávné historie spjat s příchodem něčeho nového a lepšího. Vzpomeňte na staré zvyky a pověry, u kterých jen málokdy víme, jak a proč vznikly a jaký je vlastně jejich původní význam. O vánocích hážeme škrpálem, rozkrajujeme jablíčka, lijeme olovo, rozdáváme výslužky, chodíme na koledy, ukládáme si šupiny z kapra pro štěstí. Už moc nevíme proč vlastně, ale jsou to zvyky, které dodržujeme.

Velká většina z těchto zvyků slibovala něco lepšího a nového. Dojdu někam, kde jsem ještě nebyl, získám něco, co jsem neměl, objevím něco nového. Možná i proto je v mnoha kulturách Nový rok zobrazován jako batole, které přebírá vládu od stárnoucího unaveného kmeta. Batole, které slibuje růst a objevy. Neznámé, tajemné a určitě lepší než bylo to všechno, co jsme již zažili.

A tak si také dáváme sliby a předsevzetí do nového roku.

Někteří z nás ještě pod vlivem silvestrovského vypitého alkoholu, jiní pevně rozhodnutí, že to letos určitě zvládnou.  Čím halasněji je vykřikujeme do světa, tím rychleji hasnou v běžném životě dalších dní.  U skupiny alkoholem posilněných slibů zůstává někde v hlavě nepříjemná vzpomínka, co jsme to zase komu slíbili. U skupiny zodpovědných pak frustrace a smutek nad tím, že jsme to opět nezvládli. Někteří se tím i opravdu trápí a mají z toho depky.

Udělejte to letos jinak!

Než se pustíte do svých slibů a předsevzetí, udělejte tyto tři kroky! 

1) sedněte si po vánočních hodech se sklenkou vína nebo jiného dobrého pití někam v klidu a vezměte si papír a tužku. Napište si na něj vše, co byste v novém roce chtěli dělat jinak, respektive co všechno vás napadá, že byste si mohli dát jako novoroční předsevzetí.

2) aplikujte Paretovo pravidlo na svůj napsaný výběr. Vyberte jen tři věci nebo body, které se vám zdají z vašeho seznamu pro vás nejdůležitější. Vybírejte ale s přihlédnutím k vaším stávajícím zdrojům, které budete určitě mít k dispozici. Nevybírejte činnost, pro kterou nemáte potřebné vybavení, zázemí nebo jiné potřebné prostředky.

3) ke každé vybrané věci sepište přesně jakým způsobem budete změnu realizovat a jak ji budete měřit a kontrolovat. Jestliže si budete přát zhubnout, tak to znamená:

  • vědět kolik přesně chcete zhubnout a do kdy
  • kdy a kde a jak dlouho budete cvičit nebo se jinak hýbat
  • jak upravíte jídelníček  a co v něm změníte
  • kdy se budete vážit

A tento přesný harmonogram si sestavte u každého plánovaného rozhodnutí, sepište ho a veřejně ho vyvěste, protože ho musíte mít denně na očích. 

Udělat nějaké rozhodnutí není až tak těžké.

Daleko těžší je splnit ho ve svém životě. 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..