Přeskočit na obsah

Jarní úklid

Jarní úklid

Jaro je čas nových začátků, růstu a naděje. Ale také úklidu. Zahrádkáři uklidí po zimě své zahrádky a vše nepotřebné a odrostlé vyhodí nebo zkompostují. V domácnostech vlítneme do svých garáží, komor a skladů  a vyhazujeme vše, co je rozbité nebo zastaralé. Asi to nebude úplně vrchol zábavy našich víkendových programů, ale výsledkem úklidu je mnohem příjemnější místo k našemu životu. Děláte ale také jarní úklid ve svém duševním životě?

Kdy naposledy jste uklidili svůj citový život?

Stejně jako věci v garáži, hromadíme i zbytečnosti ve svém citovém životě. Někdy si ani nevšimneme, kam jsme odložili své pocity. Jsme příliš zaneprázdněni nebo zahlceni dalšími problémy. než abychom se s nimi vypořádali. A tak je postupně odkládáme, podobně jako staré sako či šaty, do naší „emoční skříně“ a doufáme, že nějak zmizí.  Čím déle tam budou „viset“  a čím více jich tam budeme takto odkládat, tím více nám hrozí, že naše emocionální skříň praskne  přeplněním. Jediný způsob, jak se těchto uložených nezpracovaných pocitů zbavit,  je otevřít skříň a větrat, přebírat a vyhazovat. A jaro je ideálním časem k tomuto kroku. Slunce svítí stále déle, otepluje se a stejně jako příroda s jarem,  i my se můžeme probouzet k novému životu.

Ukliďte svoje nashromážděné pocity a emoce, proveďte jejich roztřídění, uložení nebo vyhození. Znovu uspořádejte své priority, zhodnoťte svoje novoroční předsevzetí, zbavte se všeho, co vás stahuje zpátky. Je na čase provést inventuru toho, co funguje a nefunguje, i pokud jde o vaši citovou a psychickou pohodu.

Stejně jako při úklidu svého domu vytvářejte pro své emocionální zdraví tři hromádky: Čeho se zbavit,  co byste měli uložit a  věci, které asi ještě budete potřebovat, ale nevíte jak.

Tohoto se určitě zbavte!

Co vás táhne citově dolů? Analyzujte ve svém chování to, co byste chtěli změnit. Často se nám stává, že v sobě hromadíme nezdravé návyky a neuspokojující vztahy, protože je prostě jednodušší s nimi v tu chvíli nic nedělat.  Teď je ale čas na změnu! Negativní pocity a emoce nepodporují naše emocionální wellness, naši duševní pohodu.

Čeho se tedy co nejdříve zbavit?

  • Negativních přátel a toxických vztahů, které nám znepříjemňují život.
  • Potlačených pocitů jako je strach, hněv, smutek.
  • Nezdravých návyků jako je přejídání, kouření a nadměrné pití.
  • Nerealistických očekávání a idealistických snů.
  • Strachů z něčeho a pocitů viny.
  • Neustále sebekritiky a pesimismu, že nejste v něčem dost dobří.
  • Závisti a hněvu.

Jste naštvaní na někoho, kdo vám ublížil?  Myslíte neustále na to, jestli vám hrozí propuštění nebo neúspěch?  Tyto události zabírají váš emocionální prostor a plní vás  negativní energií.  Využijte raději tento prostor a energii k vytvoření pozitivních a úspěšných věci, kterými naplníte  svůj život.

Které návyky si chcete zachovat?

Když budete kontrolovat zásoby své „emocionální spíže,“ určitě zjistíte, že zde máte také dobré návyky a postupy, které podporují duševní pohodu. Najděte je a cílevědomě pokračujte v v postupech, které podporují vaše emocionální zdraví.

To by mohly být například:

  • Pozitivní vztahy, které  vás obohacují.
  • Pravidelné cvičení a relaxace.
  • Růstové myšlení a učení se novým věcem.
  • Dostatek spánku a odpočinku.
  • Umění a tvůrčí snahy.
  • Kvalitní čas se svým partnerem nebo rodinou.
  • Smysluplná práce a koníčky, které vás baví.
  • Poznávání nových míst a přátel.

 Co chybí vašemu duševnímu zdraví?

A konečně, na třetí „hromádce“, máte věci, u kterých si nejste tak docela jisti. Prohlédněte si ji znovu a vyberte si to, o čem si myslíte, že by to vylepšilo vaše emocionální zdraví. Vyberte jednu věc, kterou budete chtít přidat do svých návyků. JEDNU! Ostatní nechte na „seznamu“, vrátíte se k nim později. Opravdu efektivně můžete pracovat vždy jen na jedné změně.

Všímejte si svých pocitů!

Nejdůležitějším krokem k vaší emocionální pohodě je, že se musíte naučit přijímat pocity bez soudu, jestli jsou „dobré“ nebo „špatné“.  Pocity jsou jen pocity. Žádný není lepší nebo horší než ostatní. Pocity nám poskytují cenné informace, ale nesmí nás ovládat. Všímejte si jich, nechte je „plavat na povrchu“ vnímejte, jak na vás působí. Buďte s nimi nějaký čas v tichém zamyšlení, nechte je plakat nebo křičet. Neprovádějte žádnou cenzuru, nechte pocity proudit a všímejte si jich. To je užitečná strategie pro mnoho lidí, kteří chtějí získat větší povědomí o svých pocitech.

Když si jich všímáte a umíte je nestranně zhodnotit, nemáte pak problém rozhodnout, které si uložíte do návyků a kterých se zbavíte.

Přeji Vám krásné a uklizené jaro.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..