Přeskočit na obsah

Kup si knihu

  • od

Březen, za kamna vlezem … a proto kup si knihu.

O tom, že březen býval měsícem knihy, jsem psal již v jiném příspěvku. Tam jsem ale nakonec skončil u webu. Tak se chci vrátit k té knize. Protože si myslím, že číst bychom měli, a to nejenom na internetu. Dobrá kniha kultivuje jazyk, přináší nové myšlenky a startuje nové duševní pochody. Trochu s úsměvem vždy poslouchám ty, kteří říkají, že televizi nesledují, noviny nečtou a pak mi na facebook od nich chodí posty na to, co  kde na internetu objevili. Docela by mně zajímalo, kolik toho dočetli až do konce nebo zda klikli na sdílet jen po přečtení titulku či perexu. Nedávno jsem četl zajímavé výsledky výzkumu z Anglie, kde se zabývali současným fenoménem přeposílání a likování citátů všeho možného. Prý, podle těchto výsledků, nejvíce sdílejí citáty lidé s nižším vzděláním, malou slovní zásobou a menší orientací v souvislostech společenského vývoje. Ale to je v Anglii, u nás to bude určitě jinak.

Současné počasí nás za kamna moc nežene. Ostatně, kdo ještě v nějakých kamnech kdy zatápěl? Na pražském Petříně kvetou jabloně, v zahrádkách už také najdete rozkvetlé květiny a na Lipně už začali, o dva měsíce dříve, pracovat lodní převozníci.

Tak proč tedy ta kniha?

Protože je předjaří  a všechno se připravuje k novému životu. Staré již odumřelo a nové pomalu raší. Je nejvyšší čas to samé udělat sami se sebou. Vytrhat stařinu, trochu poorat a zasadit nové. A co více se k této práci našeho mozku hodí lépe než kniha. Trochu bilancovat, odhodit staré a nepovedené a vymyslet nové. Není to krásná analogie s přírodou. Ale zatímco příroda potřebuje povětšinou hmotné stimuly, člověk v tomto ohledu potřebuje spíše ty duševní. A tam je kniha neocenitelným pomocníkem. Najdeme nebo si připomeneme myšlenky, které nám někam zapadly, příklady hrdinů nás inspirují k vlastním změnám, některé knihy se nám mohou stát i návodem a tahákem k dalšímu postupu.

A když je to kniha, kterou nám doporučí někdo, kdo je úspěšnější nebo spokojenější než my, tak taková kniha má dvojnásobný účinek. Protože vidíme, že skryté rady v knize opravdu fungují. Příklady táhnou a příklady se mají následovat. Když mi někdo něco jen povídá, váhám a pochybuji. Ale když mi řekne, tady jsem to četl, dělám to podle toho a ono mi to funguje, to je potom síla příkladu.

A tak vás prosím, čtěte!

Čtěte dobré a chytré knihy. Řekněte o nich i ostatním. Když budu zírat do tabletu nebo do čtečky, budu na to sám. Ale když si udělám pohodu,  s knihou a třeba i se sklenkou vína, to mně přímo nutí si pak o knížce s někým popovídat. Zastavte se, přestaňte tolik spěchat a udělejte si čas na knihu. A pak si o ní povídejte. Budeme mít k sobě blíž, budeme se snad i více chápat a budeme si tak vytvářet kolem sebe pohodu a úsměv. I to kniha umí.

A kdybyste teď u sebe žádnou knihu neměli, tak vám jednu doporučím. Svoji vlastní, plnou svých zkušeností a napsanou i ze svých omylů. Třeba vám pomůže se na svět kolem sebe podívat jinak.

Březen býval měsícem knihy. Nezapomeňte.