Už je léto. Někteří mají před sebou prázdniny, někteří zaslouženou dovolenou, někteří pohodové volno jako odměnu za jejich podnikatelské úsilí. Někdo odletí do hotelu, jiný zas jen tak pod stan. A o stanech bude dnešní článek. Tedy hlavně o tom, jak jej vybrat. Rozhodnutí o nákupu výrazně ovlivní váš dojem z jeho používání. Když vám v noci kape za krk, je veškerá pohoda pryč.
Rozhodování je manažeřina.
Musíte vědět co chcete, znát kriteria rozhodování a pak si podle nich správně a chytře vybrat. Pojďme si proto manažersky ukázat, jak si chytře vybrat stan. A jen tak na okraj – v Praze v Letňanech je výstava stanů, vstup je zdarma a najdete zde všechny značky, typy i velikosti stanů, které jsou u nás na trhu.
Vyberte si chytře stan.
Náš cíl je jasný. Chceme si vybrat a koupit stan, který nás bude chránit na cestách. Ale podle čeho si chytře vybrat? Pojďme si ukázat čtyři základní kriteria pro chytrý výběr stanu.
1. kolik nás v něm bude
Velikost stanu je určena počtem osob,které se do stanu mají vejít. Velikost pak určuje jeho váhu. Počet osob najdete najdete na štítku nebo v informačním letáku ke stanu. Jestliže ho nenajdete, běžte od něj pryč. Jestliže vás výrobce nechce seznámit s touto informací, pak za nic nestojí.
2. na co ho budete potřebovat
Použití stanu je velice důležité. Jiné nároky máme na stan, který chceme na přespání dětí na zahradě, jiné na občasné přespání někde v kempu a jiné na extrémní treky po horách. Čím extrémnější podmínky, tím kvalitnější stan potřebujeme, bude sice dražší, ale komfort, který nám poskytne v dešti a větru je pak k nezaplacení.
3. jak se staví
Jedna z nejvíce podceňovaných vlastností. Když vidíte stan postavený, málokdy vám dojde, jak se bude stan stavět ve větru, v dešti, v noci nebo třeba v rukavicích. Využijte výstavy v Letňanech, máte možnost si zde stany vyzkoušet i s jejich stavbou.
4. pohodlí
Při prvním pohledu trochu divné kriterium. Jedu pod stan, tak jaké pohodlí. Ale ono je to hrozně důležité. Když lezete ze stanu a při každém pohybu dostanete sprchu vody. Když musíte už pátou noc lézt do stanu po čtyřech a ve stanu se neotočíte. A když musíte pokaždé vylézat pozadu, tak vám dojde, jak moc je toto kriterium důležité.
Už máte jasněji? Už začínáte tušit, jaký stan budete potřebovat? Tak ještě několik praktických rad.
Vybírejte jen dvouplášťové stany – samostatná ložnice a na nad ní tropiko, jednoplášťové stany jsou hračky, sice lehoučké, ale jen na zahradu nebo na pláž. Souvislejší déšť nevydrží a ty nejlevnější vám roztrhá ve švech i běžný vítr.
Ve stanu byste si měli minimálně sednout, aniž byste byli hlavou v plachtě. Oceníte to při oblékání, při hledání věci v báglu a hlavně v dešti, když potřebujete vylézt ze stanu.
Stan by měl mít krytou předsíňku. To jsou prostory, které vytváří tropiko mimo ložnici. Uschováte tam bágly a další věci, v dešti a větru tam můžete vařit na vařiči a hlavně z ložnice vylézáte do suchého prostoru. Není nic horšího, než když vystrčíte hlavu ze stanu a dostanete vodu za krk.
Většina rozumných stanů už dnes nemá stojné tyče, ale ohebné lamináty, které vytváří tvary a kupole nejrůznějších tvarů. A tady je největší kámen úrazu chytrého výběru. Jakmile vidíte našitý tunel pro laminátovou tyč, ať již na ložnici nebo pro tropiko, utíkejte rychle pryč. Utrpení navlékání a pak následného vyndavání tyče do tunelu, protrhávání tunelu, přetržení gum, které spojují tyče je fakt hrozný. Navíc si představte, že stan stavíte potmě, v dešti nebo v rukavicích. Mnohé typy stanů, a to i renomovaných značek, jsou v tu chvíli nepostavitelné. Lepší jsou plastové spojky, které se zacvaknou na tyč, ty ale po určité době stárnou a praskají. Úplně ideální je obyčejná šňůra a háčky, šňůru přehodíte přes tyč a chytnete háčkem. U nás to vyrábí firma Jurek a mám to vyzkoušené i v těch nejextrémnějších podmínkách.
Stan by se měl dát postavit tak, aby jako první stálo tropiko a pak se pod něj zavěsila ložnice. Když je hezky, tak je vcelku jedno v jakém pořadí to stavíte, ale v dešti oceníte, že vám ložnice nezmokne.
Dnešní materiály jsou na hony vzdálené původní bavlně, kterou bylo nutno impregnovat a stejně protékala. Ale i dnes máte různé materiály podle odolnosti a slušný výrobce vám to u stanu uvede. Tzv. vodní sloupec vám určuje, jak je stan odolný v dešti, tj jak dlouho to bude trvat než začne propouštět vodu. Čím extrémnější podmínky, tím by tato hodnota měla být vyšší.
Ty opravdu extrémní stany jsou na tropiku vybaveny speciální vrstvou proti slunečnímu záření. To oceníte v horách a na přímém slunci. Ale jsou dost drahé. Nahradit ji můžete stříbrnou nebo zlatou termofolií, kterou natáhnete jako další “tropiko” nad stan. Tepelný komfort, který takto získáte, je k nezaplacení. A dají se použít i v zimě, když se do nich zabalíte, udrží vám vaše teplo. Sportovci to znají.
Už víte, jak chytře vybrat?
Čas věnovaný správnému výběru stanu se vám mnohokráte vrátí při jeho používání. Přeji vám krásné, pohodové léto s úsměvem.