Přeskočit na obsah

5 kroků proti rostoucí depresi

Udržet si optimismus a aktivně pozitivní pohled na svět okolo sebe  je v posledních dnech stále těžší a těžší. Neustálé bombardování negativními zprávami, hrozbami a katastrofickými scénáři nám na dobré náladě určitě nepřidá. A místy zcela hmatatelný strach mezi lidmi je těžkou zkouškou pro naši nervovou soustavu.

Odborníci hlási poměrně velký nárůst duševních problémů a poruch a to i u školáků a studentů, na které výrazně dopadá již téměř rok trvající distanční výuka  a chybějící možnost školního života. Myslím, že jim nechybí ani tak ta pravidelná výuka ve školních lavicích, ale spíše vše kolem, co se ve škole a zejména po škole může dělat, čím se bavit a na co pak také vzpomínat.  

Opravdová deprese je nemoc mysli, těla i ducha a vyžaduje lékařskou pomoc. Ale v počínající fázi, kdy máme pocit, že jsme drceni svým okolím a nemůžeme se tomu ubránit, ještě máme šanci to zvládnout. Přidejte do svého denního program těchto pět aktivit a uvidíte, že budete současný bláznivý svět,  zvládat mnohem lépe.

Jídlo

Věnujte vice času svému zdraví a jídlu. Připravujte si kvalitní jídla, nenechte se vtáhnout do rychlých a uspěchaných jídel “na stojáka”. Vychutnejte si připravené jídlo, přidejte zeleninu a ovoce, pokud možno v přirozeném stavu. Důraz dejte na kvalitní a neuspěchanou snídani, omezte kofein a alkohol, vychutnávejte si ho “za odměnu” a nesnažte se s ním zahánět únavu, strach, naštvání či cokoliv negativního. Snažte se nejíst sami a jídlo využít i k povídání s blízkými. A nejezte u počítače, ve kterém sledujete zprávy o aktuálním dění ani neposlouchejte rádio nebo televizi. A nebojte se vydatně spát, večerních a nočních aktivit je teď pomálu, tak věnujte získaný čas odpočinku. 

Aktivity

Přidejte každý den krátká cvičení. Dřepy, protažení, skoky přes švihadlo, jízda na rotopedu nebo když můžete ven, tak alespoň 15 minutová procházka. Jen tak koukejte kolem sebe a nechte doma sluchátka s mobilem. A když můžete a máte tu možnost, běžte na procházku ve dvou a povídejte si u toho.

Udržujte kontakty

I když jste na home office nebo izolovaní doma či v kanceláři, nepřerušujte vztahy z ostatními. Domluvte se na společných online setkáních, kdy si jen tak pokecáte. Více si volejte, nepište textovky a chaty, zavolejte si a “pokecejte”  naživo. A nezapomeňte se usmívat, na obrazovce je to vidět a moc to pomáhá a i v telefonu je to znát, když něco říkáte s úsměvem.

Čtěte 

Přestaňte poslouchat zprávy a sjíždět internet. Nic pozitivního tam stejně nenajdete, rozeznat dnes v té záplavě pravdivou zprávu od fakenews již skoro nejde a tak věnujte ušetřený čas sobě. Přečtěte si knížku, kterou již dlouho odkládáte nebo si pusťte film  z archivu, ať přijdete na jiné myšlenky.

Dělejte hobby

Pusťte se do něčeho, co už dlouho odkládáte. Zrenovujte starou lavici, vraťte se ke své sbírce známek, kupte si tempery a začněte malovat nebo složte konečně model, který už máte dva roky rozestavěný. Dříve tolik propagované “koníčky” vám mohou pomoci přijít na jiné myšlenky a nemyslet tolik na to, co se děje kolem nás.

Nenechte na sebe působit negativní myšlenky. Ty otravují vaše tělo toxickými látkami, které se velmi špatně odbourávají a likvidují. Nahraďte je svými pozitivními zážitky, využijte všudypřítomné komunitní sítě a nebojte se sdílet svoje pozitivní zprávy ostatním.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..