Brainstorming je známá technika pro kreativní řešení problémů. Ale co když už máte nápad, jen si nejste jistí jeho kvalitou a možným využitím. Vyzkoušejte tyto netradiční metody, které mají také základ v brainstormingové technice.
Vše má základ v jednoduchém postupu. Skupina lidí sype z rukávu všechny nápady, které se blíže či vzdáleněji týkají problému, který řeší. Všechny nápady se pečlivě zapisují a nekritizují. I na první pohled hloupé myšlenky mohou přispět ke konečnému řešení.
Nahraďte svůj úhel pohledu perspektivou někoho jiného.
Jak by se učitel, právnička, umělec, vědec, novinářka, psycholog, inženýrka, hospodyně nebo dítě postavili k vašemu nápadu? Co nového by přinesli tématu, nad kterým přemýšlíte? Co by tito lidé k myšlence přidali, čím by ji obohatili? A které části by jim naopak přišli zbytečné až nepříjemné? Pokud se na danou věc neumíte jejich očima podívat sami, řešení je jednoduché. Zeptejte se jich.
Podívejte se na svůj nápad očima kritika.
Jak by reagoval váš největší protivník? Pokusil by se najít všechny slabiny. Na výhody by se nedíval, ignoroval by je. Zaměřil by se na nedostatky, které by kritizoval. Staňte se na chvíli tímto protivou. Je vždy lepší objevit chyby sám než čekat, až je najdou druzí. Pro každý nápad vytvořte seznam všech záporů a nevýhod, které vás napadají nebo se mohou v budoucnu objevit. Nebojte se být přísní. Dále zkuste vymyslet co nejvíce řešení, jak tyto překážky překonat, a všechny slabosti, u kterých to jde, odstraňte. Pokud jsou některé, kterých se nejde zbavit, vymyslete nějakou náhradu či doplněk, který bude protiváhou tohoto nedostatku.
Propojte svůj nápad s jinými odvětvími.
Podívejte se na svět politiky, umění, vědy, medicíny, astronomie, astrologie, armády a podobně. Nejen konkrétní lidé ale i celé oblasti vám mohou poskytnout nový náhled situace. Každý obor přišel s mnoha inovacemi a různými objevy. Nemůžete některý z nich využít i ve vaší profesi? Je možné najít analogii? Také se podívejte na jiné státy, jestli by nešlo něco použít i v našich podmínkách.
Zjednodušte vaši myšlenku.
Můžete zestručnit, zhustit, minimalizovat, zúžit váš nápad tak aby byl srozumitelný každému? Když to neumíte vysvětlit dítěti, je to moc složité. Zformulujte váš nápad tak, aby tomu rozumělo i malé dítě.
Najděte potřeby a splňte je.
Ptejte se sami sebe, jak váš nápad plní něčí potřeby. Hledejte, co všechno by mohl někomu něco splnit. Zahrajte si v brainstormingovém týmu různé role a hledejte jak by mohl váš nápad pomoci ostatním. V čem jim pomůže a co jim splní? Adaptujte váš nápad na další požadavky, které vás při tomto kroku napadnou. Třeba objevíte nové uplatnění.
Ověřte, co udělali ostatní.
To že vás něco napadlo, neznamená, že to už nemohl řešit dříve někdo jiný. Hledejte u profesionálů a expertů, zda už neřešili něco podobného. Co z toho jejich nápadu můžete použít vy a jak to můžete doplnit? Není třeba se znovu pachtit a hledat. Inovace se mohou použít i v jiných oborech než je jenom průmysl.