Přeskočit na obsah

7 kroků v organizaci času

Velká část úspěchu  při řešení úkolů je ve správné organizaci času. A protože nám začíná nový školní rok, sepsal jsem sedm jednoduchých kroků pro správnou organizaci času. Třeba se vám budou při studiu hodit.

1. Vytvořte si systém

Chytrý telefon, notebook nebo klasický diář.  Ať se tento nástroj stane vaším partnerem. Minimálně den předem si v něm vyznačte vše, co musíte následující den udělat. Úkol po úkolu, když to dokážete, tak i hodinu po hodině. Klidně si dané body doplňte poznámkami. Úspěšní lidé vědí, že čas je tou nejdražší komoditou, a podle toho s ním zacházejí.

2. Omezte sociální média

V případě, že je nevyužíváte k podpoře svého firemního byznysu, nevěnujte jim více než několik minut denně. Neustálé návštěvy Facebooku či Instagramu vás v souhrnu dne připraví až o několik hodin. Příspěvky,  které tam čtete, vaši činnosti v drtivé většině nijak neovlivní.

3. Pozor na multitasking

Dělání více věcí najednou je ve finále většinou  kontraproduktivní. Snadno se můžete dostat do situace, kdy děláte několik úkolů, ale žádný pořádně. A ve výsledku? Žádný nestihnete.

4. Dělejte pravidelné přestávky

Základem produktivního dne je dostatek energie. Toho nedocílíte nepřetržitým zápřahem. Vyznačte si v diáři několik desetiminutových přestávek denně a během nich zcela vypněte. Například za pomoci oblíbené hudby, sportu nebo alespoň proccházky.

5. Začněte nejtěžším úkolem

Ten vyžaduje největší úsilí a disciplínu. Pokud jím začnete, na začátku, zůstane vám energie i na ostatní úkoly. Odkládat to nejtěžší na později je iracionální zlozvyk. Na konci dne se zkrátka nemůžete plně soustředit.

6. Přizpůsobte si čas

Jednoduchý trik, který vám může značně ulehčit život. Pokud někde máte být například v 10 hodin a cesta vám zabere 30 minut, jednejte, jako byste tam měli být v 9:30. Postupem času tak začnete vnímat každou schůzku a vaše klasické zpoždění nebude zpožděním. Jestliže máte na něco deadline v neděli, napište si jej do diáře na sobotu.

7. Naučte se říkat ne

Jsou časy, kdy je pivo s kamarádem vaším časovým problémem. Jestliže přijmete každé pozvání i v časech, kdy musíte pracovat, nikdy se nikam neposunete.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..