Přeskočit na obsah

Desatero k úspěšné zkoušce

Většina z těch, kteří nesloží nějakou zkoušku, buď podcení přípravu nebo se spoléhají na svou schopnost a talent „nějak to okecat“. Takovéto scénáře mohou přinést jen občasný úspěch, rozhodně by neměly patřit do běžné strategie příprav na zkoušky a testy.

            Protože se blíží zkouškové období, uvádím následující desatero, které  ukazuje, jak zvýšit svoji pravděpodobnost úspěšného složení zkoušky.

1. Nechoďte na zkoušku pozdě a nepřipraveni.

Vybírejte se dřívější termíny (máte pak možnost případné opravy), věnujte dostatek času přípravě a probrání potřebné látky.

2. Nepodceňujte se.

Nepodceňujte své schopnosti a vůli. Jestliže jste měli dostatek času k přípravě, musíte to umět zhodnotit a „prodat“. Buďte pozitivní a nenechte se ovlivňovat stresem a nervozitou.

3. Odpovídejte, až dobře pochopíte zadání.

Před odpovědí se rozmyslete a buďte si jistí, že víte na co máte odpovídat. Nesnažte se odpovědět co nejrychleji, vždy máte čas na rozmyšlení.

4. Čtěte s porozuměním textu.

Věnujte pozornost detailům, čtěte pozorně až do konce. Nenechte se zlákat k rychlým a bezprostředním odpovědím. Vždy si odpověď rozmyslete až po pečlivém přečtení celého textu otázky, zapomeňte na to, čemu se říká rychločtení.

5. Nepodvádějte.

Buďte poctiví, většinu vědomostí budete potřebovat i v dalších cyklech svého vzdělávání, opisování a podvádění je krátkozraká strategie, která se v dlouhodobém horizontu příliš nevyplácí.

6. Nezdržujte se o složitých otázek.

Řešte nejdříve jednodušší problémy, k těm složitějším se vracejte, až když vám zbyde čas na jejich promýšlení. Podstatné je zkoušku “udělat”, až potom je důležité “jak”.

7. Nespěchejte.

Zachovejte klid, snažte se pochopit každou otázku před odpovědí. Máte-li možnost, nebojte se mezi jednotlivými otázkami i krátce relaxovat.

8. Nenechávejte nezodpovězené otázky.

Tam, kde opravdu nevíte odpověď, například u testu, raději zkuste hádat, než abyste nechali otázku nezodpovězenou. Vždy je šance, že některé odpovědi uhodnete. U ústních otázek. zkuste začít podobným tématem, je možné, že si buď vzpomenete nebo vám zkoušející napoví. Vždy je lepší mluvit než mlčet.

9. Pište čitelně a jednoznačně.

Tam, kde při opravě vzniká nejasnost kvůli čitelnosti či srozumitelnosti, je odpověď vždy brána jako nevyhovující. Nesnažte se obejít vyhodnocovací systém nebo zkoušejícího, tím že zaškrtnete dvě odpovědi nebo napíšete odpověď méně čitelně.

10. Nezapomeňte zkontrolovat své odpovědi.

Na závěr zkontrolujte své odpovědi, zda jste něco nevynechali, nebo nenapsali něco nečitelně. Ujistěte se, že zejména u testů nebo písemných odpovědí neděláte chyby z nepozornosti, jako je chybějící jméno, nebo nevyplněné kolonky v testu apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..