Přeskočit na obsah

Jak si zničit život? Běžte za svou vášní.

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí. To je mantra většiny rádoby koučů a poradců, kterou předávají těm, kteří jsou nespokojení se svou aktuální situací.  Někdy i za poměrně velké peníze na různých motivačních akcích a přednáškách.

Nedávno jsem setkal s článkem, ve kterém byl rozhovor s Calwinem Newportem, který tomuto názoru nastavuje poměrně tvrdé a nekompromisní zrcadlo. Dokonce o tomto problému napsal knihu „So Good They Can´t Ignore You“ (Buďte tak dobří aby vás nemohli ignorovat) Calwin Newport totiž naopak tvrdí, že když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a nejspíše i zbankrotujete. Uvádím v následujícím přepisu několik otázek a odpovědí tohoto velmi zajímavého rozhovoru.

Jakou radu byste dal člověku, který není spokojený v práci? Kdysi třeba byl, ale teď se cítí vyčerpán jednáním s lidmi, semletý systémem.

Víme z různých výzkumů, že spokojenost v práci pochází z několika klíčových zdrojů, včetně pocitu svobody, propracovávání se k mistrovství v tom, co děláme, přes spojení s lidmi a také z dobrého pocitu z dosažených výsledků. Plus z vědomí, že naše práce má smysl. Pokud se pro nás práce stává utrpením, je pravděpodobné, že trpíme nedostatkem nikoliv v jedné, ale hned v několika z těchto klíčových oblastí. Myslím, že správná otázka, kterou si v takové chvíli položit, není kam jinam odejít, ale co můžu udělat proto, abych do svého života dostal víc těchto zdrojů.

Jak můžeme dosáhnout  bodu, kdy budeme tak skvělí, že nás nemohou ignorovat?

Vyberte si v oboru vám blízkém dovednost, která má pro ostatní vysokou hodnotu, a tu pak vylepšujte. Je to stejné jako u profesionálního atleta, muzikanta nebo šachisty. Spousta lidí si myslí, že když budou pracovat hodně, to samo o sobě z nich udělá profesionály. To ale není pravda. Nestačí sedět dvanáct hodin denně u e-mailu a pohrávat si s něčím na počítači. Nejde jen o kvantitu, ale hlavně o kvalitu. Musíte aktivně studovat složité problémy a denně pilovat dovednost, kterou chcete zlepšit. Tak jedině se dá propracovat k mistrovství.

Co když jste dobrý a lidé vás stejně ignorují? Je to pár dnů, viděla jsem krátké video skupiny U2 hrající v newyorském metru. Když si muzikanti nalepili vousy a nandali paruky, nikdo je nepoznal a nikdo se nezastavil, aby jim věnoval pozornost. Teprve když americký moderátor Jimmy Fallon shodil vousy a řekl – parafrázuji: „Oni jenom nehrají U2. Tohle jsou U2.“, strhlo se šílenství.“ Je úspěch skutečně podmíněn dovednostmi, nebo něčím úplně jiným?

Chápu, na co se ptáte, ale myslím, že to nijak nevybočuje z toho, co jsem řekl v předchozí odpovědi. Pěstovat kult rockové hvězdy je součástí klíčové dovednosti uspět v hudbě. A to zrovna U2 dělají velice dobře. Rádi hledáme výmluvy, proč je svět nespravedlivý zrovna k nám nebo že je systém špatně nastavený. Problém je, že už tenhle druh myšlení odvádí člověka od jakéhokoliv možného pokroku. Proč se snažit, když mi hlava předloží několik důkazů, že to nemá smysl? Já ale skutečně věřím, že pokud umíte něco, co je pro druhé lidi cenné a vzácné, a pokud jste ochotní na tom pracovat, budete mít úspěch.

Fráze „následuj svou vášeň“ je v Česku rozšířená jako zlá nemoc. Znám lidi, kteří opravdu věří, že stačí objevit, co milují a změní se jim život: budou mít úspěch v práci i peníze. Proč je ta fráze tak atraktivní a nebezpečná?

To heslo je atraktivní, protože je jednoduché. Nechce po vás nic víc, než „vymyslet“, co máte rádi a to potom spojit s prací. A – půjde to a vy budete šťastná. To je líbivý příběh, jenže v reálu totální nesmysl. Když začnete studovat vášeň, zjistíte, že v devíti z deseti případů to není nic, co je nám nějak automaticky dáno, ale co je potřeba pěstovat v průběhu času. Není to něco, čím začínáte a na základě toho si pak vyberete práci, kterou chcete dělat nebo obor, ve kterém budete podnikat. Je to cíl, k němuž směřujete poté, co si vyberete práci v oboru, jež máte rádi.  A je to logické. Lidé, kteří se naučili milovat, co dělají, bývají šťastnější než ti, kteří se rozhodli dělat, co milují. Druhá cesta, následování vášně, mnohé přivedla akorát ke střídání zaměstnání, nedostatku peněz a únavě z marného hledání kariérní spokojenosti a štěstí.

Kromě slepého následování vášně, jaký další nejčastější omyl vídáte ve spojitosti s prací a kariérou?

Čím dál víc nám dnes uniká skutečná práce – schopnost zaměřit se bez rozptylování na opravdu náročné a důležité úkoly a dotáhnout je do konce. Ve světové ekonomice se dnes přitom tato dovednost stává mimořádně cennou.

Dnes je obrovský tlak na úspěch, být svou vlastní – a dobrou značkou. Nejen v práci, ale v životě, ve vztazích. Jak dostat tenhle tlak z hlavy a začít se soustředit?

Zaměřte se na podstatu. Dělejte hodnotné věci proto, že chcete dělat hodnotné věci, ne z toho důvodu, že potřebujete dokazovat něco ostatním nebo s nimi soupeřit. A naučte se nepracovat. Když nepracujete, tak prostě nepracujte a soustřeďte se na něco jiného. Pak bude mít váš život hodnotu i smysl.

Budete hledat svoji vášeň nebo budovat svoji odbornost? 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..