Znáte KISS? Divná otázka, že? Na co se to vlastně ptám? Patřím snad k těm, kteří si myslí, že rodný jazyk je fádní a nudný a proto si musí pomáhat cizími výrazy? Protože „kiss me“ zní přece o mnoho světověji a vášnivěji než obyčejné české „polib mě“ nebo „dej mi pusu“. Nebo jsem snad zarytým příznivcem rockové skupiny, kde na koncertě máte pocit válečné vřavy a připadáte si jako postavička ze šílených komixových příběhů? A já vás chci pozvat na jejich koncert?
Možná některé zklamu, ale ta otázka v úvodu směřuje úplně někam jinam. KISS je zkratka anglického výrazu Keep It Simple, Stupid! V překladu „Zachovej to jednoduché, hlupáku!“, případně česky jadrně “Nekomplikuj to, blbe!”. A je to jedna z velmi jednoduchých metod pro určování cílů při plánování.
Nemusíte být SMART, KISS taky funguje
Být SMART je zaklínadlo současného světa. V plánování, v myšlení, v osobním rozvoji, tam všude na vás vyskočí požadavek umět používat SMART. Kdo se s tím náhodou ještě nesetkal, SMART je sice v překladu CHYTRÝ, ale vlastně je to jednoduchá zkratka. Každé písmeno znamená jednu vlastnost, kterou vaše cíle musí splňovat. Z těch nejčastěji používaných mohu uvést Specific + Measurable + Achievable + Realistic + Time-bound. Na seminářích osobního rozvoje to zpravidla budete řešit hned za určením a poznáním vašeho poslání. Kdo to už vyzkoušel, ví, že správná definice cílů podle této metody bývá někdy docela „fuška“ a ne vždy se to dá použít.
V jednoduchosti je síla
V projektovém řízení se KISS využívá jako metoda pro určení jednoduchých a stručných úkolů, které jsou srozumitelné opravdu každému. Tedy i tomu „blbovi“, použijeme-li tento expresivní výraz z úvodu. Takže místo běžného rodičovského „máš tady nepořádek, ukliď si to“ řeknete „pověs si kabát na věšák“. Jednoduché, stručné a srozumitelné. Nespoléhejte na to, že druhá strana pochopí, co máte na mysli. Řekněte to stručně a jasně.
Pochopit to musí ten druhý
Tuhle chybu děláme skoro všichni. Protože tomu, co říkáme, my rozumíme, tak si také myslíme, že zákonitě tomu musí rozumět i ostatní. A říkáme jim to slovy, která jsou určena nám a našemu myšlení. Našemu pohledu na svět, našim zkušenostem a našemu cítění. Ale každý jsme jiný, naše světy vnímání a cítění jsou rozdílné. To, co někdo cítí jako hrozbu, je pro druhého příjemný vzrušivý adrenalin. Chci-li, aby to druhý pochopil, musím mluvit jeho slovy.
Buďte simple, buďte KISS
Když někomu řeknete, že má na první ulici zahnout vpravo, je to jasné a stručné. Když mu budete vysvětlovat, co na ulici stojí za orientační body a kolem kterého obchodu má zahnout, bude ztracen. Říkejte jen to, co je nezbytně nutné pro pochopení úkolu. Jednoduše!
Myslím si, že by se princip KISS měl používat častěji, ale ne osamoceně. Vždy by někde měla být k dohledání komplexní varianta sdělení. Jinak totiž časem hrozí ztráta informace.