Přeskočit na obsah

Máte rádi KISS?

Znáte KISS? Divná otázka, že? Na co se to vlastně ptám? Patřím snad k těm, kteří si myslí, že rodný jazyk je fádní a nudný a proto si musí pomáhat cizími výrazy? Protože „kiss me“ zní přece o mnoho světověji a vášnivěji než obyčejné české „polib mě“ nebo „dej mi pusu“. Nebo jsem snad zarytým příznivcem rockové skupiny, kde na koncertě máte pocit válečné vřavy a připadáte si jako postavička ze šílených komixových příběhů? A já vás chci pozvat na jejich koncert?

Možná některé zklamu, ale ta otázka v úvodu směřuje úplně někam jinam. KISS je zkratka anglického výrazu Keep It Simple, Stupid! V překladu „Zachovej to jednoduché, hlupáku!“, případně česky jadrně “Nekomplikuj to, blbe!”. A je to jedna z velmi jednoduchých metod pro určování cílů při plánování.

Nemusíte být SMART, KISS taky funguje

Být SMART je zaklínadlo současného světa. V plánování, v myšlení, v osobním rozvoji, tam všude na vás vyskočí požadavek umět používat SMART. Kdo se s tím náhodou ještě nesetkal, SMART je sice v překladu CHYTRÝ, ale vlastně je to jednoduchá zkratka. Každé písmeno znamená jednu vlastnost, kterou vaše cíle musí splňovat. Z těch nejčastěji používaných mohu uvést Specific + Measurable + Achievable + Realistic + Time-bound. Na seminářích osobního rozvoje to zpravidla budete řešit hned za určením a poznáním vašeho poslání. Kdo to už vyzkoušel, ví, že správná definice cílů podle této metody bývá někdy docela „fuška“ a ne vždy se to dá použít.

V jednoduchosti je síla

V projektovém řízení se KISS využívá jako metoda pro určení jednoduchých a stručných úkolů, které jsou srozumitelné opravdu každému. Tedy i tomu „blbovi“, použijeme-li tento expresivní výraz z úvodu. Takže místo běžného rodičovského „máš tady nepořádek, ukliď si to“ řeknete „pověs si kabát na věšák“. Jednoduché, stručné a srozumitelné. Nespoléhejte na to, že druhá strana pochopí, co máte na mysli. Řekněte to stručně a jasně.

Pochopit to musí ten druhý

Tuhle chybu děláme skoro všichni. Protože tomu, co  říkáme, my rozumíme, tak si také myslíme, že zákonitě tomu musí rozumět i ostatní. A říkáme jim to slovy, která jsou určena nám a našemu myšlení. Našemu pohledu na svět, našim zkušenostem a našemu cítění. Ale každý jsme jiný, naše světy vnímání a cítění jsou rozdílné. To, co někdo cítí jako hrozbu, je pro druhého příjemný vzrušivý adrenalin.  Chci-li, aby to druhý pochopil, musím mluvit jeho slovy.

Buďte simple, buďte KISS

Když někomu řeknete, že má na první ulici zahnout vpravo, je to jasné a stručné. Když mu budete vysvětlovat, co na ulici stojí za orientační body a kolem kterého obchodu má zahnout, bude ztracen. Říkejte jen to, co je nezbytně nutné pro pochopení úkolu. Jednoduše!

Mějte rádi KISS!

1 komentář na “Máte rádi KISS?”

  1. Myslím si, že by se princip KISS měl používat častěji, ale ne osamoceně. Vždy by někde měla být k dohledání komplexní varianta sdělení. Jinak totiž časem hrozí ztráta informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..