Přeskočit na obsah

Pište si deník!

  • od

Píšete si deník?

Když se zeptáte cestovatele po návratu z expedice či objevitelské výpravy na nejcennější věc, kterou si z dalekých zemí přivezl, asi bez váhání řekne: „můj deník“. V současné době ten klasický psaný a malovaný deník možná trochu nahrazujeme fotografiemi a videem, ale pořád je to deník.

A deník bude nejcennější věcí  i tehdy, když budete mít plné auto beden se vzácnými sbírkami od pramenů Orinoka. Každá z těch hmotných trofejí může mít velikou cenu, ale vlastní zápisy v deníku jsou cestovateli to nejdražší, co si přivezl. Hodnota zápisů a vlastních postřehů se totiž penězi nedá vyjádřit.

Na stránky deníku si zapisujete den po dni co jste zažili, viděli a slyšeli. V deníku je uložen kus života. Deník je unikátní kniha, která existuje jen v jediném exempláři a nedá se ničím nahradit. Někdo ho jen píše, někdo si do něj i maluje či lepí výstřižky.

Deník si však nepíší jen cestovatelé. Je to nepostradatelný průvodce každého, kdo putuje neznámými končinami a chce si na výpravy uchovat trvalé vzpomínky. Paměť je nespolehlivá a i velmi silné zážitky časem vyblednou a ztratí se pod přívalem nových.

A není naše podnikání, učení či obecně život výpravou do neznámých končin? A proto byste si měli psát svůj deník! Díky deníku si všimnete maličkostí, které by zůstaly zapomenuty. Naučíte se vyjadřovat myšlenky, postřehy, dojmy a nálady. Zhodnotíte svoje kroky, pojmenujete chyby i důvody, které vás vedly k úspěchu.

Zapisujte si proto své kroky, cesty, myšlenky. Koho jste potkali, kdo se vám líbil a co vás napadlo. Budete mít nejen knihu svých vzpomínek, ale i knihu inspirací při rozhodování o  nových akcích a cestách.

Budete mít stále s sebou své know how, o které se můžete kdykoliv opřít, když vás budou ovlivňovat pochyby. Budete mít rádce, na kterého se můžete obrátit o radu, protože zde budete mít uložené své zkušenosti, na které byste možná jinak zapomněli.

Pište si svůj deník. Pište knihu svého života!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..