Přeskočit na obsah

Učíte se efektivně?

Učíte se efektivně? Efektivní učení je snem každého studenta, a popravdě řečeno, nejen jeho. I v manažerské či zaměstnanecké pozici se musíte každou chvíli něco naučit a čím rychleji to dokážete zvládnout, tím větší získáváte „konkurenční výhodu“ Pojďme si však na začátku vysvětlit dva základní pojmy, které sice mají svůj základní význam v obchodě, ale velmi rychle pochopíme jejich úlohu i pro naše potřeby.

PRODUKTIVITA – dělat to, co mi přináší nejvíce. V obchodě peníze, v našem případě objem potřebných znalostí. Základní aplikace Paretova pravidla 80/20 – 20% správně vynaloženého vašeho úsilí přinese 80% očekávaného výsledku. Nebo chcete-li 20% správných informací dělá 80% vašeho výsledku u zkoušky.

EFEKTIVITA – dělat to co nejrychleji. V našem případě dosáhnout  nejlepšího výsledku s minimem vynaloženého času. Žádné dlouhé trávení hodin s učebnicemi, ale intenzivní práce.

Je mezi vámi někdo, kdo nechce, aby jeho učení bylo produktivní a efektivní?

Zapomeňte proto na otravné opakování textů, několikanásobné pročítání učebnic či skript, memorování nazpaměť a podobné naprosto nefungující techniky.

Jak tedy na efektivní učení? Zkuste třeba následující postup:

  1. Velmi pečlivě si přečtěte zadání úkolu, otázky či tematického celku, který se máte naučit, a pak si vlastními slovy definujte, čemu máte rozumět. To hlavní v tomto kroku je určit ČEMU MÁM ROZUMĚT! Ne, co se mám naučit, ale co mám pochopit a rozumět tomu. Doporučenou technikou je mluvení nahlas, abyste zapojili kromě očí i sluch. Příklad: Mám pochopit a rozumět tomu, co jsou to manažerské dovednosti, které z nich jsou vrozené a které získané a jak je lze získat a rozvíjet.
  2. Určete si svůj základní výukový text, nemá cenu se obklopit horou literatury, když o tématu nic moc nevíte a velká většina učebnic má ostatně v základu stejný nebo podobný text. V textu si najděte a určete klíčová slova, která tématiku jasně a stručně charakterizují a určují a která budete umět popsat. Měli byste zároveň vědět, na jak dlouhý „výstup“ se učíte. Jiné množství informací vyžaduje 5 minutová odpověď, jiné pak 20 minutová zkouška. Dobrá pomůcka je jedno klíčové slovo na 1 minutu. Klíčová slova se neučíte, klíčovým slovům musíte rozumět, což v překladu znamená, že když si ho napíšu na papír, tak jsem schopen o něm alespoň jednu minutu mluvit.
  3. Ke každému klíčovému slovu si najděte „výukový text“, zde již můžete zkombinovat i více textů nebo zdrojů. Nezapomeňte na to, kolik času budete mít k dispozici na odpovídání. Buďte produktivní  a hledejte jen to důležité. Formulujte si několik dalších „podklíčových slov“, které přiřadíte ke svému hlavnímu klíčovému slovu. Uspořádejte si je na papír podle toho jak vám to vyhovuje, heslo s odrážkami, obrázek kytičky, kde klíčové slovo je uprostřed a pomocná slova jako okvětní plátky, nebojte se kreativity, obrázky si náš mozek pamatuje lépe než slova.
  4. Vše důležité k tomu, čemu potřebujete rozumět, by se vám tímto způsobem mělo vejít na jednu stranu A4. Potřebujete-li lépe porozumět nějakému pojmu, najděte si odpovídající zdroj. Sledujte videa, poslouchejte zvukové záznamy, nespoléhejte se jen na psaný text. Dělejte si poznámky a hledejte souvislosti doplňující vaše klíčová slova. Pamatujte že cílem je rozumět, ne se naučit!!!!
  5. Všechna vámi určená klíčová slova a souvislosti uspořádejte na list A4, vysokou účinnost mají tzv. mentální mapy, tj grafické zobrazení klíčových slov a souvislostí. Tímto způsobem si vytvoříte „tahák“, který budete dále používat pro svoji výuku. Někomu pomáhá, když si základní klíčová slova sestaví do jednoduché mnemotechnické návodné věty (Manéž se dovedně narodila se ziskem – Manažerské dovednosti jsou vrozené a získané), kterou si „tahák“ nazvete. Když se učíte, vysvětlujte klíčová slova a mluvte nahlas. Mluvte tak, jako kdybyste učili sami sebe nebe někoho jiného. Zakrývejte jednotlivá slova a vzpomeňte si a popište, jak jim rozumíte. Zakryjte celý papír a vytvořte odpověď jen podle návodné věty. Vždy se poslouchejte, nespoléhejte se na své oči, nečtěte, vyprávějte.
  6. Budete-li se tímto způsobem učit, potřebujete cca 2 – 3 hodiny na přípravu jednoho tématu a pak vždy cca 15 minut opakovaně na ukládání asociací do svého mozku, resp. na jejich prohlubování v dlouhodobé paměti. Opakováním si zafixujete hlavní klíčová slova a asociace na vedlejší se vám budou vybavovat z podvědomí, kde budou uloženy.    
  7. Najdete – li dodatečně nějaký další informační zdroj, nový text, video, zvukovou nahrávku – pozorně sledujte, vytvářejte si poznámky, ale hlavně hledejte asociace s tím, co již o daném tématu víte. Neučte se básničku, hledejte a zařazujte souvislosti a logické návaznosti. Vytvářejte ve svých informacích strukturu MUSÍM – MĚL BYCH – MOHL BYCH.
    Musím jsou informace základní, pro vysvětlení klíčových slov.
    Měl bych je první doplnění, když mám čas na rozšíření své odpovědi.
    Mohl bych jsou připravené informace na případné otázky a další doplnění.

Při učení se snažte dodržovat některá pravidla, která vám tento proces usnadní a pomohou vám zejména s efektivitou procesu:

  • určete si pevný čas, který učení věnujete (od 15 do 16,30 se učím management)
  • vytvořte si prostředí, ve kterém nebudete vyrušováni, nikým a ničím (telefony, radio..)
  • při učení mluvte nahlas, můžete si i sebe nahrát a pak se poslouchat, zapojte do učení vždy i další smysly nejenom zrak při čtení
  • většině lidí pomáhá, když to, co se učí, někomu vysvětluje. Učte svůj obraz v zrcadle, svého plyšáka  nebo se zkuste učit společně s kamarádem, tam je však potřeba dodržovat “učební disciplínu”.
  • určete si odměnu, kterou se odměníte po splnění úkolu (káva, cigareta, hra, …)
  • opakování je matka moudrosti, svoji naučenou znalost potřebujete upevňovat, vracejte se ke svému taháku opakovaně, třeba při jízdě v metru nebo ve vlaku, upevňujte ve svém mozku uložení klíčových slov a souvislostí s dalšími informacemi.

Každý jsme sice jiný, ale pravidla pro produktivitu a efektivitu jsou velmi obecná a společná pro všechny. Naučte se je proto používat!

Dosáhněte více za méně času a s menším úsilím!

Přeji hodně úspěchů.

Sledujte managementsusmevem.cz a sdílejte na Facebooku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..