Přeskočit na obsah

Jak udělat byznys z ničeho

Léto se nám pomalu chýlí ke konci a je tak čas se opět vrátit od letního užívání si do normálního světa. Letní zážitky z cest jsou v podstatě dost nepřenositelné, ale pár postřehů k manažerskému i byznysovému rozvoji jsem si pro vás schoval. A protože letní horké dny ještě úplně nekončí, mám pro vás první příběh z ostrova slunce a růží, aneb jak udělat byznys z ničeho.

Letos jsme si za cíl svého letního toulání vybrali Rhodos. Další z řeckých ostrovů, který nás v několika věcech velmi překvapil ve srovnání s těmi, které jsme v minulých letech projeli. Na rozdíl od Corfu nebo Kosu zde byla automobilová doprava „evropsky“ civilizovaná. Přehledné silnice, které jen málokdy překvapí nečekaným zúžením. Řidiči parkují mimo silnice a disciplinovaně stojí na semaforech. Jen to nepoužívání „blinkrů“, nečekané odbočování a nepřehledné značení zůstalo stejné. Divoké horské scenérie už několik pár set metrů od pobřeží, bohužel většinou nepřístupné. Z celého ostrova jsou vlastně přístupné jen úzké oblasti kolem pobřežních silnic lemované nekonečnou řadou hotelů. Napříč ostrovem vedou snad jen tři nebo čtyři silnice, z toho jedna spojuje pobřeží kolem města Rhodos a ostatní vedou vcelku nehostinným vnitrozemím.

Jedním z míst našeho putování po ostrově, na které jsme se nechali zlákat turistickými průvodci, bylo „Sedm pramenů“ neboli Epta Piges. Informaci o něm najdete v nabídce snad každé cestovní kanceláře, některé sem dokonce organizují zájezdy svých hotelových hostů. Odbočíte ze silnice do Kolymbie do vnitrozemí, po několika kilometrech úzké silničky odbočíte, podle kupodivu dobré orientační cedule, na ještě užší silničku a chvíli stoupáte „do hor“. V okamžiku kdy ztrácíte jistotu, jestli jste odbočili správně, protože jezero, které zde má také u pramenů být, bude těžko na kopci, se silnice zlomí a končí u klasické řecké restaurace parkovištěm.

Dřevěná velká cedule EPTA PIGES vás nenechá na pochybách, že jste dojeli dobře. Slabší povahy, které důvěřují průvodcům, zde přezouvají na turistickou obuv. Vyrážíme po vyšlapané cestě mezi vysušenými stromy a křovisky, kde se hrdě procházejí pávi. Prý to zde má být zelená oáza. Po asi 300m chůze kolem koryta, kde by občas mohla i téci voda, nám dochází, že tohle asi k pramenům nevede a vracíme se k restauraci. A zde pochopíme, jak snadno se dá vytvořit turistická atrakce. Těsně za hospodou je v korytě kamenité místo, kde opravdu vyvěrá voda. Pro ty, kteří to ani zde ještě úplně nepochopí, je mezi kameny rozmístěno sedm cedulí s čísly od 1 do 7, aby i ten nejméně chápající turista pochopil, že toto je tedy ono hledané EPTA PIGES.

I s informační cedulí, že se jedná o prameny a nesmí se zde šlapat po kamenech a do vody. Poněkud úsměvné, jestliže o 50m  dále můžete vstoupit do kamenného koryta, které všechnu zde vznikající vodu odvádí cca 180 m dlouhým úzkým tunelem, kterým se dá probrodit k jezírku „za kopcem“. Jednu chvíli jsem i podezíral Řeky, že sem vodu přivádí hadicí, aby tahle atrakce fungovala, ale prý tuto „stavbu“ mají na svědomí Italové, kteří jezírko využívali jako zásobárnu vody pro zavlažování níže položených oblastí.

 

A nemusíte být zrovna klaustrofobik, aby pro vás cesta úzkým vodním tunelem, zde kupodivu zdarma, byla nehynoucím zážitkem. Obzvláště, když na konci zjistíte, že tunel je jednosměrný a zpátky se musíte vrátit přes kopec. Jestliže jste nechali botky na začátku tunelu, další nezapomenutelný zážitek. Ale místo je zde opravdu krásné, jezírko obklopené zelení a dokonce i několik romantických kaskádových vodopádů, které Italové nechali v korytě vybudovat.

Každopádně je to skvělá byznysová turistická atrakce, restaurace skvěle prosperuje, organizují zde i večerní programy a turistické zájezdy. A jak už jsem psal výše, žádný průvodce ani cestovní kancelář na tuto atrakci v popisu krás Rhodosu nezapomene. A jen málokterý turista zde nenechá nějaká eura v restauraci, obzvlášť když tu funguje zdarma WIFI. Selfie od EPTA PIGES v on-line přenosu.

 

Kdo nevíte, jak začít s byznysem, zajeďte si pro inspiraci k EPTA PIGES na Rhodosu.  Nebo alespoň navštivte http://eptapiges.com/en/Limni.aspx

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..