Přeskočit na obsah

Umíte být odolní?

Každý občas zažíváme těžké časy. Máme mnoho práce, nestíháme, řešíme složité úkoly, musíme se vypořádat s problémy svými i svého okolí. Ale proč to někteří zvládají vcelku v pohodě, zatímco jiní upadají do deprese, do které navíc strhávají i své okolí? Někteří se dokonce dostávají do bludného kruhu, kdy se trvale vidí jako oběti. Cestou k řešení je naše odolnost, neboli resilience, jak tuto vlastnost nazývá odborná literatura.  

Americká psychologická asociace identifikuje tyto faktory, které určují naši odolnost: 

  • Podpůrný systém, který poskytuje lásku, důvěru, a povzbuzení
  • Schopnost vytvořit realistické plány a jejich realizaci
  • Dovednosti v řešení problémů a v komunikaci 
  • Schopnost řídit silné emoce 
  • Pozitivní pohled na sebe a důvěru ve své schopnosti zvládat problémy.

Z vlastní zkušenosti bych přidal ještě tyto důležité vlastnosti: 

  • Optimistický přístup k životu
  • Rozhodnost a vynalézavost
  • Schopnost akceptace, že změna je součástí života a věci nejdou vždy podle plánu
  • Rozpoznat, co mohu kontrolovat a kdy investovat energii do změny
  • Umožnit ostatním, aby mně pomohli

3 důležité kroky v tréninku vaší odolnosti

Růstové myšlení – dívejte se na překážky ve vašem životě jak na výzvy k akci a ne jako vaše selhání. Těžké chvíle jsou normální, přichází a odchází a trvat budou jen tak dlouho, pokud je budeme vidět jako překážky a protivenství a ne jako výzvy k růstu a novým zkušenostem.

Nepoužívejte PROČ – jakmile se začnete ptát sami sebe PROČ (se mi to stalo), dostanete se do bludného kruhu. Analýza je sice potřebná, ale jejím výsledkem musí být JAK NA TO. Přestaňte se sebeobviňovat  a ublíženě litovat a hledejte řešení vašeho problému.

Zvládejte své EMOCE – silné emoce, jako je hněv, strach či smutek ovlivňují naši schopnost racionálního pohledu a schopnost rozhodování. Nemluvě o tom, že tyto silné emoce nás vedou k destruktivní komunikaci, kterou při řešení problémů opravdu nepotřebujeme. 

Odolní (resilientní) lidé mají důvěru ve své schopnosti. Jsou schopni zaměřit své úsilí na řešení problémů, které jsou schopni zvládnout a využívat při tom svým zkušeností a naučených dovedností. A ještě jednu důležitou vlastnost mají. Nezapomínají na HUMOR, který jim velmi pomáhá při překonávání obtížných situací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..