Základem pro naše výkony je schopnost řešení krizových situací.
říká na své přednášce Marian Jelínek, bývalý osobní kouč Jaromíra Jágra. Přednáška proběhla v pondělním večeru 19. října na VŠE v rámci cyklu přednášek Cesty úspěšných. Spolu s Kamilou Jetmarovou se zamýšleli nad příčinami ÚSPĚCHU v našem životě i nad naší MOTIVACÍ, která nás k těmto úspěchům vede. V tomto článku popisuji momenty, které ve mně z této přednášky zanechaly největší dojmy.
Začnu několika čísly, která Marian Jelínek na přednášce uvedl:
- Dítě v deseti letech dnes průměrně udělá 1800 kroků místo 10 000 kroků, které by každý den mělo ujít
- USA posunulo hranici otylosti o 15% nahoru, protože většina populace by se do původní normy nevešla
- Za posledních 9 let vzrostla spotřeba antidepresiv o 140%
To vše, jako důsledek tzv. blahobytu, který měřeno spotřebou, stále roste. Dva nejviditelnější paradoxy tohoto blahobytu jsou rostoucí otylost ovlivňující tzv. civilizační choroby a snižující se psychická odolnost, která se projevuje stoupající mírou sebevražd a rostoucími zisky farmaceutických firem.
Hlavní náplní přednášky Mariana Jelínka bylo zamyšlení se nad mírou psychické odolnosti, která hraje v mentálním tréninku jednu z hlavních rolí. A co mně nejvíce zaujalo?
Evoluční paradox – evoluce je postupný rozvoj, který sestává z překonávání překážek. Současný stav, a to nejen v tréninkových procesech, je odstraňování překážek. Odstraňte překážky – zastavíte vývoj, respektive otočíte ho ke stagnaci a úpadku. V historickém kontextu vždy vítězily národy a skupiny, které se uměly lépe vyrovnat s překážkami a uměly nacházet cesty k jejich překonání.
Existenční vakuum – pochybujeme o smyslu své práce i smyslu svého života. Jsme naučeni dělat věci, protože se to musí (dodržovat pravidla), odpovídá to naší roli (rodič, student..) nebo vychází z tzv. morálně volných vlastností, které si racionálně zdůvodňujeme (nerozvedu se kvůli dětem). Jsme motivačně zaměřeni staticky na cíl, děláme věci protože musíme. Chybí emoční vazby k činnostem, nadšení, dynamická motivace na procesy vedoucí k cíli. (studujete pro titul nebo pro informace získané vzděláváním, milujete peníze nebo vydělávání peněz).
Paralýza analýzou – čím více informací máme, tím jsme méně jistí a více nerozhodní. Čím větší výběr, tím těžší rozhodování. Stále více lidí je touto skutečností tak ochromováno, že ztrácí schopnost výběru a rozhodnutí. (při výběru ze tří aut si vybere 75% účastníků testu, při výběru z 15 aut si dokáže vybrat už jen 35%).
Psychická entropie – příliš mnoho myšlenek, týkající se jednoho cíle, roztříštěnost a nesoustředěnost, nízké zacílení a tzv. „mentální klábosení“ o ničem, bez jakéhokoliv výsledku.
Chybí nám pozitivní emoce, nadšení, zacílení, dynamická motivace na procesy, zato narůstají deprese, beznaděj a zbytečné práce a činnosti.
A víte jak s tím Marian Jelínek doporučuje bojovat? Žádné neurorestarty, žádné změny návyků nebo vystupování z komfortní zóny chůzí po žhavém uhlí. Velice jednoduše. Sestavte si své „pracovní desatero“. Seznam překážek, které překonáte. To bude vaše vystoupení z komfortní zóny, vaše cesta za pozitivními emocemi a cesta k větší psychické odolnosti. A kdo chcete vědět více, přečtěte si některou z knih pana Jelínka, stojí to opravdu za to.