Přeskočit na obsah

Virtuální realita

Těsně před tím, než začalo evropské COVIDové šílenství, jsme stihli návštěvu Říma. A jeden za zážitků byl tak silný, že se o něj chci v tomto článku podělit.

Řím je pro většinu návštěvníků symbolem pro antiku a historické památky. A o každé by se daly napsat celé romány. Ať jste povahou emocionální snílek nebo chladný realista, neubráníte se při jejich prohlídkách pocitům obdivu k tomu, co tehdejšími nástroji dokázali Římané vybudovat. A také smutku nad tím, jak snadno to lze zničit.  A tak při prohlídkách občas v duchu přemýšlíte, jak to mohlo ve skutečnosti vypadat a jak vlastně vypadaly všechny ty stavby, ze kterých dnes zbývají fragmenty a torza.

Na některé se naštěstí můžeme podívat v zachovaných obrazech, ale to stále není ten správný reálný prožitek.

Virtuální realita pro historii?

Za zachovalým torzem zřejmě paláce, který dnes ohraničuje Forum Romanum najdete na první pohled nic neříkající uzavřený prostor připomínající zpustlé hřiště nebo nějakou náhodou zapomenutou proluku při stavbě moderních vysokých domů, k čemuž svádí i pohled na moderní domy a hotely na druhé straně tohoto prostoru. Většina prostoru je volně přístupná a prohánějící se zde děti na kole, jezdí maminky s kočáry a posedávají na lavičkách ti, kteří kupodivu nikam nepospíchají.

Jen malá část je obehnána plotem, za kterým se trochu stydlivě ukazuje torzo jakési stavby. V porovnání s těmi, kterými jste před chvílí prošli ve Foru Romanu nebo Colosseu malé a nevýrazné a vlastně ničím nelákající. Jen lidi s VR brýlemi na očích vás vlastně zarazí a zaujmou a vy se jdete podívat, co to vlastně za tím plotem je.

Stál tu Circus Maximus – v antice největší závodní a zábavní aréna s velkolepým Titovým obloukem, dějiště mnoha příběhů, závodů a nesmiřitelných soubojů. A také místo římských obchodů, stájí a výcvikových prostorů pro neohrožené jezdce na bojových i závodních  vozech tehdejší doby.

A díky projektu s virtuální realitou se zde z obyčejného místa stává historické jeviště, na které jste postaveni a kde můžete prožít velmi neobyčejný zážitek.

Virtuální brýle vás přenesou do doby dávno minulé a vy se můžete skoro dotknout fotorealisticky zobrazených staveb, ve kterých náhle stanete. Na vyznačených stanovištích se tak můžete podívat do antického římského obchodu, usednout na stupně tribuny pro římskou šlechtu, vzhlížet k vrcholu Titova oblouku nebo sledovat dráhu, na které už chybí jen jedoucí závodník slavicí své vítězství.

Prostým okem vidíte travnatou stráň a v brýlích pak tribuny, které tu stávaly. Fotorealistická animace je tak věrná, že vás úplně pohlcuje, navíc k tomu působí i zvukový doprovod, který se line ze sluchátek. Iluze je téměř dokonalá.

Nepovedlo se mně zjistit, ve kterém softwaru je tato virtuální realita vytvořená, pracovníci v pokladně o technickém řešení nic nevěděli, ale i tak jsem byl nadšen tím, jak mohou současné softwarové nástroje pomáhat našemu poznání. 

Pro zájemce o návštěvu – http://www.circomaximoexperience.it/en/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..