Metoda myšlenkové mapy je v poslední době stále více uváděný nástroj pro brainstorming a vizualizaci složitých témat. Myšlenková mapa vám dává prostor pro vizualizaci vašich nápadů. Vytváří logickou strukturu pro to, jak budete postupně dosahovat svého cíle.
Výhodou použití mapování mysli ve vašem plánování je, že stále vidíte váš myšlenkový pochod před očima a můžete tak využívat všechny své smysly! Buďte na chvíli zase dětmi a aktivuje kreativní vizuální část vašeho mozku. Začněte to nejdříve jako hru, určitě se nepodaří všechno na první pokus a vy si musíte najít svůj přístup a techniky, které vám budou vyhovovat.
Hoďte to na papír
Kreslete. S tužkou nebo bez ní. Nejlepší způsob, jak začít tento proces je hrát si s ním. Pokud dáváte přednost použítí tužky a papíru a čmárat své myšlenky a nápady na něj, začněte tímto způsobem. Nebo použijte přímo vytvořené online nástroje jako např. Mind Map apod. Na “storech” prohlížečů jich najdete celou řadu.
Jedna mapa nestačí. Nemyslete si, že nakreslíte první mapu a máte hotovo. Trénink dělá mistra. Malujte si své myšlenkové mapy a učte se postupně definovat a vytváře to, co potřebujete pro pochopení problému a jeho srozumitelné znázornění. Nemá cenu kreslit mapu pro problém, který vyřeší tři odrážky v textu, ale na druhou stranu nemůžete zvládnout složitější problém hned “napoprvé”.
Čmárejte a přepisujte. Tím si ujasněte svoje myšlenky. Nebojte se do mapy čmárat, přeskupovat ji a různě členit. Hrajte si. Důležité je se nebát. Uvidíte, že vizuální cvičení přinese své ovoce. Myšlenkové mapy fungují nejlépe, když budete používat vizuální prvky, jako jsou ikony, kresby, barvy nebo obrázky.
Shrňte to na jednu stránku. Buďte konkrétní ale také struční. Shrňte všechny nápady do jednostránkového plánu. Eliminujte podstatné a méně podstatné prvky. Využijte Paretova pravidla a hledejte ty opravdu podstatné příčiny, které ovlivňují realizaci vašich nápadů. Trénujte a spolupracujte. Ať vám kolegové řeknou , jak vaši myšlenkovou mapu chápou a jak ji rozumí.
Myšlenková mapa je nástroj, který vám může pomoci při plánování a přípravě vašich nápadů. Někomu bude možná vyhovovat více klasický vývojový diagram, někdo si raději svoji mapu opatří malůvkami a obrázky. Velkou inpiraci k tomuto tématu najdete v publikaci Myšlenkové mapy od Tonyho Buzana.