Přeskočit na obsah

Novinky v Dropboxu

  • od

Co nového v Dropboxu je dalším článkem série Management s cloudem o technikách a chytrých postupech, které se vyplatí využívat. Tentokrát tedy o Dropboxu, který sice nenabízí nijak vyjímečný komfort, ale uvedené změny jsou určitě krokem kupředu.

Dropbox je jedním z nejstarších provozovatelů cloudových úložišť a řada z nás ho stále používá. Jeho kapacita zdarma není největší a za mnoha svými konkurenty v tomto pokulhává, ale přesto zůstává velmi rozšířenou službou pro ukládání pracovních dokumentů.

V loňském roce však došlo ke dvěma důležitým změnám, které tomuto úložišti přidalo na možnostech použití.

V dubnu 2015 Dropbox rozšířil spolupráci s Microsoftem. Microsoft přidal Dropbox jako jednu z možností pro ukládání dat v sadě svých kancelářských aplikací.  I když je pro Microsoft stále prioritní jeho vlastní OneDrive, přidal do Office Online účet služby Dropbox a lze tak soubory uložené v Dropboxu otevírat v této aplikaci. Dropbox pak naopak přidal do svého webového rozhraní úložiště nově tlačítko OPEN, kterým lze podporované typy souborů otevřít v Office Online, resp. v příslušné aplikaci tohoto kancelářského softwaru.

Další změnou v Dropboxu je nová služba PAPER. Ta umožňuje spolupráci více uživatelů na společném dokumentu v reálném čase.

Služba ještě nebyla na konci roku 2015 automaticky dostupná, ale aktivace je jednoduchá. V účtu Dropbox si vyžádáte  přístup na paper.dropbox.com. Je pravda, že tato aplikace zatím nedosahuje kvalit kancelářských aplikací Google Docs nebo Office Online. Řadí se spíše jako konkurent ke službám  Poznámek Google nebo bloku OneNote, ale určitě je to krok správným směrem a uživatelé ji přívítají.

K dispozici je klasická stránka, na kterou můžete ukládat texty, obrázky, odkazy na webové stránky nebo videa. Formátování textu je jednoduché a snadné. Nadpisy a podnadpisy pro lepší orientaci v dlouhých dokumentech a základní odrážkové nebo číselné seznamy.

K dokumentu můžete přidávat komentáře. Ovládání je sice dost jednoduché, ale ne vždy úplně racionální. Panel pro úpravu textu se objeví až po označení části obsahu, tlačítko pro komentář je vidět stále v pravém horním rohu. Tlačítko zpět pro rychlou opravu naopak zcela chybí a je nahrazeno buď kontextovou nabídkou pravého tlačítka myši nebo klávesovou zkratkou CTRL+Z.

Psaní dokumentů není omezeno, takže lze vytvářet „nekonečné“ dokumenty, které lze strukturovat mezititulky s využitím tlačítek H1, H2, případně zobrazením osnovy dokumentu tlačítkem v levém horním rohu.

Podstatná je také možnost sdílení obsahu, které vyvoláte tlačítkem SHARE v pravém horním rohu. Sdílení nabídnete pomocí e-mailu adresátovi.

Uvedené změny zřejmě stálé uživatele služeb Google Drive a podobných  příliš neohromí, ale každopádně je to od Dropboxu krok správným směrem.

A pro ty, kterým stávajících 2GB prostoru pro jejich dokumenty stačí, je to určitě změna vítaná a rádi ji využijí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..