Přeskočit na obsah

Sebeškola aneb řidičák na sebe, lekce pátá

Hledáte originální nápady?

Chceme-li obrázkem nebo symbolem naznačit, že se jedná o dobrý originální nápad, sáhneme často po rozsvícené žárovce. Ale pozor! Záře žárovky se objevuje ve vakuu, zatímco nápady ve vzduchoprázdnu nikdy nevzniknou. Nové myšlenky vždy vychází z vaší zkušenosti, z vašich včerejších úvah a činů. V páté lekci naší sebeškoly se podíváme na to, jak se naučit vymýšlet něco nového jako na “běžícím pásu”. Předcházející lekci sebeškoly najdete zde.

Ohlížejte se, i když se díváte vpřed

Velké osobnosti naší historie, např. Alexandr Bell, Charles Darwin, Tomáš Baťa nebo třeba Steve Jobs se ve svých memoárech shodují v tom, že každý nový nápad či nová myšlenka překračují hranice, které vznikly v minulosti a skrze přítomnost se přesouvají do budoucnosti. Nové originální nápady svým vznikem připomínají proud vody. Plynou kupředu, ale občas se zastaví na mělčině nebo se v zátočině vrací s proudem zpět. Každý pokrok může být novým startem ještě lepší a originálnější myšlenky. Řešení malých problémů vždy předchází řešení problémů velkých.

Jak na to mohl přijít?

Už jste se někdy takhle sami sebe zeptali? Každá nová myšlenka mohla vzniknout jen díky stovkám  a možná i tisíců jiných, které postupně vznikaly dříve. Každý tápající krok, každý přešlap čí chyba jsou tím, co vytváří základ pro vznik nového originálu.

Ernest Hemingway v roce 1956 v jednom rozhovoru překvapil své čtenáře tím, že přiznal, že poslední stránku svého románu „Sbohem armádo“ přepisoval celkem 39x než byl spokojen. A jiný příklad? Graham Bell předstihl Thomase Alvu Edisona snad jen o 5 minut při přihlášce patentu na telefon, i když oba pracovali zcela nezávisle na sobě. Dva příklady toho, jak záleží na tom, co se dělo před tím, než jsme něco konečného vytvořili.

Jak tedy vytvářet prostor pro efektivní myšlení v toku myšlenek?

Vracejte se zpět

Kdykoliv budete stát před novým problémem, novým úkolem, začněte uvažováním nad tím, co bylo před ním. Jak se k vám úkol dostal, co jste dělali před tím, než se vám úkol ocitl na stole. Hledejte, zda už někdo podobný úkol neřešil a jaké měl výsledky. Hledejte takový moderní FAQ svého problému. A jak to lze trénovat?

  • Zamyslete se po dočtení příběhu v knížce nad tím, jak vlastně mohl začít. Co se událo před tím, než příběh začal? Fabulujte, vymýšlejte, dedukujte – je to výborný trénink.
  • Hádejte, co přijde. Co vás čeká za dveřmi, co vás čeká další den. Vytvářejte koncepty a odhadujte, co by mohlo následovat. To, že se mýlíte, vůbec nevadí, získáváte zkušenosti, které určitě v budoucnu využijete.

Jedna z nejvíce povzbuzujících skutečností týkajících se lidského myšlení, je fakt, že většina nových originálních nápadů, které máme, jsou doopravdy jen nepatrnými obměnami toho, co už někdo v minulosti vymyslel.

originalní nápad

Vytvářejte ze starého nové

Když se učíte nějaký program nebo se snažíte ovládnout nějakou dovednost nebo pracujete na novém úkolu, vždy se snažte dát dohromady nejdříve vše to, co v tuto chvíli víte. A pak teprve začněte vymýšlet nové variace, rozšíření již známého, zlepšení toho co znáte. Zajděte do technického muzea a podívejte se na vývoj technických přístrojů. Jak vypadal mobilní telefon před 20 lety? Jeho vývoj je cesta postupných kroků, v každé další etapě dojde k novému technickému řešení.S naším myšlením je to podobné, jen se to musíme správně naučit.

  • Vyberte si nápad z jakékoliv oblasti a zkuste přemýšlet, jak by se dal jinak použít, rozšiřujte jeho působnost. Nepřemýšlejte nad tím, kolik by to stálo, vymýšlejte nové řešení (nefunkční trakař jako prostor pro květiny, rozlitý vosk jako stavební materiál apod.
  • Hledejte další možnosti, vytvářejte si svůj brainstorming na téma – a jak to mohu ještě využít. Hledejte další uplatnění toho, co máte v tuto chvíli před sebou.

V roce 1995 Pierre Omidayr sledoval efektivnost aukcí a přemýšlel nad tím, proč jsou už tak dlouhá léta tak funkční. Přemýšlel jak tuto metodu využít a rozšířit.  A díky internetu se zrodil e-Bay.

Jestliže to již máte, podívejte se, zda to nejde vylepšit

Žijeme v uspěchané době a tak se mnoho lidí uspokojí s prvním nápadem, který řeší jejich problém. Pod diktátem času a snaze být rychlejší než ostatní se spokojíme s prvním řešením, které nás napadne a neuvažujeme o jeho dalším vylepšení. První řešení vnímáme jako splnění úkolu, uspokojíme se jím a vlastně svým způsobem ustrneme a stagnujeme. Vzpomeňte opět Hemingwaye a jeho přepisování konce románu, než byl spokojen s výsledkem.

  • Zlepšujte své přednosti. Většina rad paradoxně směřuje k odstraňování slabin a nedostatků. Zkuste jít opačnou cestou. Zlepšujte své přednosti. Jednak vás to bude víc bavit a jednak určitě v tomto procesu zlepšování objevíte postupy a techniky, které vám pomohou i při odstraňování nedostatků. Hráč basketu má velmi dobrou přihrávku, ale trochu horší komunikaci s ostatními a to nejen při sportu. Jestliže bude pracovat na zlepšení svých přihrávek, určitě bude zároveň pracovat na vylepšení komunikace se spoluhráči, což zlepší i jeho mimosportovní komunikaci
  • Svět není dokončený a nikdy nebude perfektní. I vy jste neustále v pohybu. Normální stav neznamená, že je to hotové a dokonalé, ale normální stav je situace, kdy vše okolo nás je v pohybu, plyne a vyžaduje naši pozornost.

Přijměte tento fakt a pokuste se najít své příležitosti ke zlepšování a růstu. Očekávejte změny, vítejte je a využívejte je k neustálému toku svých nových originálních nápadů a myšlenek.

Plevel je rostlina, jejíž užitek dosud nikdo neobjevil.    Ralph Waldo Emerson

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..